Ljuvlig vindsvåning i toppskick med balkong i sydväst.
Inflyttningsklar etagelägenhet högst upp som är totalrenoverad till perfektion. Två bra sovrum, stort socialt öppet kök och sällskapsrum. Yteffektiv och gränslöst hemtrevlig lägenhet.
Fakta
-
Som utgångsbud
5.495.000 SEK
-
Månadsavgift
4551 SEK, inkl, VA, värme, kabel-TV och bredband
-
Adress
Stenkullavägen 44
-
Område
Kungsholmen Stora Essingen
-
Våning
2 av 2 , hiss finns ej
-
Lägenhetsnummer
1104
-
Antal rum
3 rum + Kök
-
Boarea + Biarea
68 + 15 KVM
INTERIÖR |
Antal rum |
3 rum + Kök |
Boarea + Biarea |
68 kvm + 15 kvm |
Rumsbeskrivning |
Underbart drömboende högst upp i liten fastighet från 1932 omgiven av mysig trädgård med lummiga gemensamma uteplatser.
Totalrenoverad lägenhet med öppen social planlösning som idag fungerar som en 3,5 :a på lugn attraktiv gata . Entré /hall med avhängningsmöjligheter och ingång till helkaklat duschrum med klinkergolv, kommod och vägghängd wc. Stort luftigt sällskapsutrymme med Ballingslöv kök och full maskinell utrustning som är öppet mot vardagsrum/matsal och utgång till balkongen med plats för stolar och bord. Balkongen ligger i perfekt sydväst med sol större delen av dagen och kvällen. Sovrummet på nedre plan fungerar utmärkt som huvudsovrum med plats för dubbelsäng och hel förvaringsvägg. Snygg och praktisk trappa upp till övre vindsplan. Vindsdelen inreddes 2015 och inrymmer sovrumsdel med plats för dubbelsäng, praktisk arrbetshörna samt soff/Tv del . Lägenheten är uppmätt till 68 kvm boyta samt 15 kvm biyta ( allt under 1,90 ) som gör att lägenheten upplevs som betydligt större. |
LÄGENHET |
Upplåtelseform |
Bostadsrätt |
Våning |
2 av 2, hiss finns ej |
Ekonomi |
Begärt pris: 5 495 000 kr Som utgångsbud
Avgift: 4 551 kr/mån inkl, VA, värme, kabel-TV och bredband
Andel i föreningen: 11.7%
|
Driftskostnad |
6 200 kr/år |
Driftskostnad, varav |
El: 5 000 kr
Försäkring: 1 200 kr
Beräknat antal pers: 3
|
BYGGNAD |
Byggnadstyp |
Flerfamiljshus |
Byggnadsår |
1932 |
Uppvärmning |
Fjärrvärme |
Energideklaration |
Utfärdad
|
Byggnadssätt |
Fönster: 2-glas
|
FÖRENING |
Namn |
Brf Villa Blåkulla |
Information |
Föreningens ekonomiska plan registrerades 2009 och föreningen äger marken som totalt innefattar 11 lägenheter varav alla upplåts med bostadsrätt. Byggnaden är ursprungligen uppförd 1932 och tomtarealen är 1310 kvm. Föreningens ekonomi är stabil och årsavgifterna har sänkts genom åren från dess att föreningen bildades. Enligt årsredovisningen (2015) uppgår föreningens långfristiga skulder till ca 4.500.000:- och i avgifter ingår även (berg) värme, bredband och kabel tv.
Sparat kö för föreningens tre parkeringsplatser (250:-/mån) samt gratis parkering på gatan.
Bredband via fiber ingår i avgiften. |
Se fullständig beskrivning >
< Stäng fullständig beskrivning
Visning
-
Kontakta mäklaren för visning